Historia Jarosławca

Jarosławiec był po raz pierwszy wzmiankowany jako wieś rybacka Garzhouede w 1459 roku. Wówczas był on częścią darłowskiej domeny książąt zachodniopomorskich. Ludność zamieszkująca miejscowość trudniła się głównie rybactwem a wolnych chwilach zbieraniem bursztynu. Od roku 1628 Jarosławiec pojawia się pod nazwą Jarsthoffde, przypuszczalnie było to związane niemieckimi zmianami dialektycznymi, a od 1789 roku miejscowość nazywała się Jershoft. Po II Wojnie Światowej miejscowość włączono do Polski. Początkowo miejscowość nosiła brzmienie: Jackowo, by od 1950 roku, ostatecznie nazywać się Jarosławiec.

W okolicach Jarosławca często dochodziło katastrof statków i na początku XIX stulecia zaczęto zastanawiać się nad budową latarni morskiej. Powstały dwa projekty: pierwszy zakładał budowę obiektu drewnianego (1820 r.), drugi to propozycja budynku murowanego (1827 r.). Budowę latarni rozpoczęto w 1829 roku, a zlokalizowano ją około 400 metrów od brzegu, a ukończono ją jesienią 1830 roku i wówczas okazało się, że obiekt jest za niski. Po 5 latach do istniejącego budynku dobudowano okrągłą ceglaną wieżę o wysokości ponad 33 metrów. Wcześniejszy budynek przeznaczono zaś na mieszkania dla latarników. Innym ciekawym budynkiem był stojący w pobliżu latarni morskiej wiatrak. Niestety do dziś zachował się tylko na starych fotografiach. W Jarosławcu oraz jego najbliższej okolicy znajduje się kilka budynków o konstrukcji szachulcowej z XIX i XX wieku. 

Od XIX stulecia, wraz z rozwojem kolejnictwa, następował powolny rozwój turystyki, w tym nadmorskiej. Szczególną atrakcją Jarosławca była piękna, pokryta drobniutkim piaskiem plaża. Według relacji przedwojennych mieszkańców wsi jej szerokość dochodziła do 1 km. W wodzie wyznaczono linami miejsca, w których bezpiecznie można było zażywać kąpieli morskich, a dla sezonowych gości ustawiano wiklinowe kosze na plaży. Przed I Wojną Światową w Jarosławcu wypoczywali przedstawiciele niemieckich środowisk artystycznych.

 

 

 

Ostatnia aktualizacja - maj 2021 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.jaroslawiec.com.pl nie odpowiada.

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00